Tadbirkorlar ishbilarmonlik muhitining holatini qanday baholadilar - Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi so‘rovi
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) tomonidan o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, 2022 yil dekabr oyida ishbilarmonlik muhitining yig‘ma ko‘rsatkichi 4 punktga oshdi va 57 punktni tashkil etdi, bu mamlakatdagi ishbilarmonlik muhitining holatini ijobiy deb baholaydi.
Ma’lumot uchun: Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi har oy mamlakat bo‘ylab iqtisodiyotning turli sohalarini ifodalovchi 1000 nafar tadbirkor o‘rtasida so‘rov o‘tkazadi.
Ishbilarmonlik muhitining yig‘ma indeksi joriy holat va kutish ko‘rsatkichlari qiymatlari asosida shakllantiriladi. Ular, o‘z navbatida, biznesni boshlash uchun mavjud to‘siqlar haqida tashvishlanish darajasini ko‘rsatadi.
Dekabr oyida qurilish va sanoat tarmoqlaridagi ko‘rsatkichlar dinamikasi yig‘ma indeksning o‘sishiga sezilarli ta’sir ko‘rsatdi. Qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohasida ham yaxshilanishlar kuzatildi.
Respondentlarning 43 foizi o‘z biznesining hozirgi holatini "yaxshi" deb baholagan bo‘lsa, "yomon" deb qayd etganlarning ulushi 11%ni tashkil qilgan. Korxonalarning 20 foizi ishchilar sonini ko‘paytirdi va tadbirkorlarning 40 foizi tovarlar/xizmatlarga talabning oshishini qayd etdi.
Ishbilarmonlik muhiti indikatorining dinamikasi
Dekabr oyida ishbilarmonlik muhitining joriy holati indikatorining qiymati o‘zgarishsiz qoldi. Shunga qaramay, qurilish sohasida ko‘tarilish kuzatildi.
Keyingi 3 oy ichida biznesni rivojlantirish istiqbollarini kutish ko‘rsatkichi 67 ball bilan yuqori darajada qolmoqda, bu qishloq xo‘jaligi sohasida - 80 ball va qurilish sohasida - 81 ball yuqori optimizm bilan tasdiqlanadi.
Keyingi 3 oy ichida biznesning umumiy holati yaxshilanishini kutayotgan tadbirkorlarning ulushi 75%ni tashkil etdi, 64%i tovar va xizmatlarga talabning yanada oshishini kutmoqda, yana 64%i xodimlar sonini ko‘paytirishni rejalashtirmoqda. 24% tadbirkorlar keyingi 3 oy ichida o‘z tovarlari/xizmatlari narxlarining oshishini kutmoqdalar.
Umuman olganda, mavjud vaziyat ko‘rsatkichlari va taxminlar o‘rtasidagi bog‘liqlik iqtisodiy rivojlanishdagi ijobiy tendensiya keyingi 3 oy ichida davom etishini anglatadi.
Ko‘rsatkichlardagi o‘zgarishlarni tahlil qilish
2022 yil dekabr oyida yig‘ma indikatorning o‘sishi qisman mavsumiydir. Shunga o‘xshash tendensiya 2020 va 2021 yil noyabrdan dekabrgacha, 2022 yilda bo‘lgani kabi 11 ballni tashkil etdi.
Boshqa tomondan, biznes yuritishdagi turli to‘siqlarning kamayishi ham ko‘rsatkichlarni yaxshilash omili bo‘lishi mumkin. Shunday qilib, masalan, har qanday to‘siqlar yo‘qligini qayd etgan respondentlarning ulushi 2%ga oshdi.
Biznes yuritish qulayligini ta’kidlagan tadbirkorlarning eng katta ulushi xizmat ko‘rsatish sohasida 7 foizga oshgani qayd etildi. Aksincha, qurilish, qishloq xo‘jaligi va sanoat sohalarida to‘siqlar tez-tez uchrab turadi.
Umuman olganda, respublikada tadbirkorlar yer uchastkalariga kirish va soliq ma’muriyatchiligi haqida kamroq tashvishlana boshladilar. Sanoat sohasida soliq ma’muriyati bilan bog‘liq muammolar sezilarli darajada kamaydi.
Qishloq xo‘jaligida ijobiy dinamika suv va elektr ta’minotiga kirishni osonlashtirish bilan tavsiflanadi, xususan, ularni to‘siq sifatida qayd etgan respondentlarning ulushi 4 foizga kamaydi. Qishloq xo‘jaligi, shuningdek, boshqa sohalar orasida eng yuqori optimizm bilan ajralib turadi, respondentlarning 82 foizi kelgusi 3 oy ichida yaxshilanishni kutmoqda.
Qurilish sohasida yer uchastkalaridan foydalanish bilan bog‘liq muammolar 10 foizga kamaydi. Shu bilan birga, sektorning moliyalashtirishga bo‘lgan ehtiyoji boshqa sohalarga nisbatan ancha yuqori bo‘lib qolmoqda.
Xizmat ko‘rsatish sohasida tadbirkorlar yerdan foydalanish, soliq ma’muriyati va yuqori soliq stavkalari bilan bog‘liq muammolar haqida kamroq tashvishlanmoqdalar.

Как предприниматели оценили состояние делового климата — опрос ЦЭИР
По результатам опроса Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР), в декабре 2022 г. сводный индикатор бизнес-климата вырос на 4 пункта и составил 57 пунктов, что оценивает состояние бизнес-климата в стране как положительное.
Справочно: ЦЭИР ежемесячно проводит опрос среди 1 тыс. предпринимателей по всей стране, представляющих различные сектора экономики.
Сводный индекс бизнес-климата формируется на основе значений индикаторов текущего состояния и ожидания. Те, в свою очередь, демонстрируют уровень тревожности в отношении имеющихся препятствий в введении бизнеса.
В декабре на рост сводного индекса значительное влияние оказала динамика индикаторов в секторе строительства и промышленности. Улучшения также наблюдались в сельском хозяйстве и в сфере услуг.
43% респондентов оценили текущее состояние своего бизнеса как «хорошее», доля отметивших как «плохое» составила 11%.
20% предприятий увеличили количество работников, а 40% предпринимателей отметили рост спроса на товары/услуги.
В декабре, значение индикатора текущего состояния бизнес-климата осталось без изменений. Тем не менее, был зафиксирован скачок в сфере строительства.
Индикатор ожидания перспектив развития бизнеса в ближайшие 3 месяца остается на достаточно высоком уровне – 67 пунктов, что поддерживается высокой оптимистичностью в сфере сельского хозяйства – 80 пунктов и строительства – 81 пунктов.
Доля предпринимателей, ожидающих улучшение общего состояния бизнеса в ближайшие 3 месяца составила – 75%, 64% – ожидают дальнейшее повышение спроса на товары и услуги, еще 64% – планируют увеличить количество работников. 24% предпринимателей ожидают повышение цен на их товары/услуги в ближайшие 3 месяца.
В целом, взаимоотношение индикаторов текущей ситуации и ожидания означает, что положительная тенденция в развитии экономики сохранится в ближайшие 3 месяца.
Анализ изменений индикаторов
Рост сводного индикатора в декабре отчасти носит сезонный характер. Схожая тенденция наблюдалась с ноября по декабрь 2020 и 2021 гг. тогда, как и в 2022 г. рост составил 11 пунктов.
С другой стороны, сокращение различных препятствий в ведении бизнеса также может выступать фактором улучшения в индикаторах. Так, например, доля респондентов, отмечающих об отсутствии каких-либо препятствий выросла на 2%.
Наибольшая доля предпринимателей, отметившая облегчение в ведении бизнеса отмечена в секторе услуг, рост составил 7%. Напротив, в сфере строительства, сельского хозяйства и промышленности препятствия участились.
В целом по республике, предприниматели стали реже беспокоиться о доступе к земельным участкам и налоговом администрировании. Значительно сократились проблемы, связанные с налоговым администрированием в промышленном секторе.
В сельском хозяйстве позитивная динамика характеризуется облегчением доступа к водоснабжению и электроснабжению, в частности доля респондентов, отмечающих их в качестве препятствия, сократилась на 4%. Сельское хозяйство также выделяется наиболее высокой оптимистичностью среди других отраслей – 82% респондентов ожидают улучшения в ближайшие 3 месяца.
В строительном секторе на 10% сократились проблемы с доступом к земельным участкам. При этом потребность сектора в финансировании остается достаточно высокой по сравнению с другими отраслями.
В секторе услуг, предприниматели стали меньше беспокоиться о проблемах, связанных с доступом к земельным участкам, налоговым администрированием и высокими налоговыми ставками.