Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi O‘zbekistondagi eng faol banklar reytingini yangiladi. Nimalar o‘zgardi?
Faollikning eng katta o‘sishini Xalq banki ko‘rsatdi, u umumiy reytingda 16-o‘rindan 12-o‘ringa birdaniga to‘rt pog‘ona ko‘tarildi. Ipoteka bank ketma-ket ikkinchi chorak uchun faoliyatining pasayishini ko‘rsatdi, shuning uchun bank uch pog‘onaga 5-o‘rindan 8-o‘ringa pasaydi. Asaka bank yirik banklar reytingini yopadi, u o‘z guruhidagi so‘nggi pog‘onani egallashda davom etmoqda.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) O‘zbekistonning 31 ta tijorat banki uchun "Banklar faollik indeksi"ni yangiladi. Uning asosida banklarning choraklik reytingi tuziladi.
Tadqiqot xususiy sektorning bank aktivlaridagi ulushi o‘zgarishlarini monitoring qilish, shuningdek, mamlakat bank sektorida olib borilayotgan islohotlar va transformatsiya jarayonlarining samaradorligini baholash maqsadida olib borilmoqda.
2022 yil 1 sentyabr holatiga respublika bank tizimining aktivlari jami 532,1 trln so‘mni (2021 yil 1 sentyabr holatiga nisbatan o‘sish 31,8 foiz), majburiyatlari 455,7 trln so‘m (+ 34,3%), kreditlar 355,5 trln. so‘m (+ 15,7%) hamda depozitlar 205,7 trln so‘m (+ 56,7%). Hozirgi kunda bank tizimida 57,8 ming kishi faoliyat olib bormoqda.
Tadqiqotda banklar ikki guruhga bo‘lingan - yirik va kichik. Guruhlarning har biri uchun alohida reyting tuzildi. Shu bilan birga, kichik banklar guruhiga faqat Toshkent shahrida (yoki faqat bitta hududda) faoliyat yurituvchi banklar kiradi.
2022 yilning III choragi uchun yirik banklar faoliyati reytingi
Kapitalbank 2022 yilning uchinchi choragida yirik banklar faoliyati reytingida yetakchilikni saqlab qolgan bo‘lsa, Hamkor bank (2-o‘rin) va Trast bank (3-o‘rin) o‘zaro o‘rin almashishdi.
17 ta yirik banklar orasida Hamkor bank ketma-ket ikkinchi chorakda o‘rtacha o‘sishni ko‘rsatdi, bank yana bir pog‘ona ko‘tarilib, umumiy reytingda 2-o‘rinni egalladi. Bank o‘z kapitalining yetarlilik natijalarini 3 punktga yaxshiladi va moliyaviy ta’minlanganlik, aktivlar va boshqarish sifati hamda likvidlilik bo‘yicha yaxshi natijalarni (+1 ball) ko‘rsatdi. Shu bilan birga, reyting natijalariga ko‘ra, bank o‘zgarishsiz qolgan moliyaviy vositachilik va rentabellik ko‘rsatkichlariga alohida e’tibor qaratishi lozim bo‘ladi.
Transformatsiya jarayonida bo‘lgan yirik davlat banklaridan "Ipoteka-bank" birdaniga uch pog‘ona pastlab, reytingning 8-qatoriga tushib ketdi. Ushbu bank ketma-ket ikkinchi chorakda moliyaviy vositachilikning pasayishini ko‘rsatmoqda, bu esa muddatli depozitlarning kreditlarga nisbatini yanada oshirish, boshqa banklar va moliya institutlaridan olingan mablag‘lardan foydalanish samaradorligini oshirish zarurligini ko‘rsatmoqda. Bankning moliyaviy likvidligining past ko‘rsatkichi yuqori likvidli aktivlarning umumiy aktivlarga nisbati pasayganligini ko‘rsatadi.
Yirik banklarning umumiy reytingida "Aziya Alyans bank" va "Qishloq qurilish bank" mos ravishda 4 va 13-o‘rinni saqlab qoldi.
Asaka bankning moliyaviy vositachiligi va kapitalning yetarliligi bo‘yicha ko‘rsatkichlari biroz yaxshilanganiga qaramay, ushbu bank umumiy reytingda hamon so‘nggi o‘rinni egallab turibdi.
2022 yil 3-choragi uchun kichik banklar faoliyati reytingi
14 ta kichik banklar orasida Top-3 o‘zgarishsiz qoldi, shuning uchun joriy yilning uchinchi choragida yetakchilikni Davrbank, Universal bank va Ziraat bank egallab, o‘z pozitsiyalarini yana mustahkamlamoqda.
Ushbu chorakda Tibisi bank sezilarli darajada o‘sishga erishib, u o‘z guruhida besh pog‘onaga ko‘tarildi. Xususan, moliyaviy kapitalning yetarliligi (+7) va aktivlarning sifat (+6) ko‘rsatkichlarini yaqqol yaxshiladi, bu bankning aholi va biznes vakillari bilan faol ish olib borayotganidan dalolat beradi. Tahlillar shuni ko‘rsatdiki, o‘tgan chorakka nisbatan bank kapitalining yetarlilik darajasi Bazel qo‘mitasining minimal stavkasidan 2,3 baravar ko‘p (norma 0,13). Bundan tashqari, Tibisi bankning muammoli kreditlari ulushi o‘tgan chorakka nisbatan 3% ga kamaydi, bu bank tizimidagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan (5%) past. Biroq, reyting natijalari shuni ko‘rsatadiki, bank boshqaruv samaradorligi va rentabelligiga alohida e’tibor berishi kerak.
O‘zbekistonda bank tizimi hali ham faol rivojlanish bosqichida va davlat banklarini xususiylashtirishga tayyorlanmoqda. Bank sektoridagi davlat ulushini 2025 yilda joriy 82 foizdan 40 foizgacha kamaytirish rejalashtirilgan.
Bank tizimidagi o‘zgarishlar va raqobat muhitining o‘sishi xususiy banklarni, xususan, innovatsion moliyaviy mahsulotlar va xizmatlarni izlash orqali yanada rivojlantirish zarurligini ko‘rsatadi.
Tadqiqot haqida to‘liq hisobot, metodologiya va batafsil ma’lumotni so‘rov bo‘yicha Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markaziga olishingiz mumkin.

ЦЭИР обновил рейтинг наиболее активных банков Узбекистана. Что изменилось?
Наибольший рост активности показал «Народный банк», который поднялся сразу на четыре строчки в общем рейтинге с 16-го на 12-ое место. «Ипотекабанк» второй квартал подряд показывает снижение активности и сместился с 5-го на 8-ое место. Замыкает рейтинг крупных банков «Асака банк», который продолжает удерживать последнюю строчку в своей группе.
Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) обновил «Индекс активности банков» для 31 коммерческого банка Узбекистана. На его основе составляется ежеквартальный рейтинг банков.
Исследование проводится с целью мониторинга изменений доли частного сектора в банковских активах, а также оценки эффективности реформ и процессов трансформации в банковском секторе страны.
По состоянию на 1 сентября 2022 года активы банковской системы республики составили 532,1 трлн сумов (рост к 1 сентябрю 2021 года на 31,8%), обязательства – 455,7 трлн. суммов (+34,3%), кредиты – 355,5 трлн. сумов (+15,7%), вклады – 205,7 трлн. сумов (+56,7%). В настоящее время в банковской системе работает 57,8 тысяч человек.
В исследовании банки разделены на две группы — крупные и малые. Для каждой из групп был составлен свой рейтинг. При этом, в группу малых банков входят банки, работающие только в г.Ташкенте (или только в одном регионе).
Рейтинг активности крупных банков за III квартал 2022 года
«Капиталбанк» в очередной раз возглавил рейтинг активности крупных банков в третьем квартале 2022 года. Следом за ним расположился «Хамкорбанк», а на третьем месте — «Трастбанк», который опустился на один пункт.
Среди 17-ти крупных банков «Хамкор банк» второй квартал подряд демонстрирует умеренный рост, банк вновь поднялся на одну строчку, заняв 2-ое место в общем рейтинге. Банк улучшил результаты по достаточности капитала на 3 пункта и показал хорошие результаты (+1 пункт) по финансовой доступности, качеству активов и управления, а также ликвидности. При этом результаты рейтинга показывают, что банку следует обратить внимание на показатели финасовой доходности, которые остались без изменения.
Из крупных государственных банков, находящихся в процессе трансформации «Ипотека-банк» потерял сразу три пункта и опустился до 8-ой строчки рейтинга. Этот банк второй квартал подряд показывает снижение по финансовому посредничеству, что указывает на необходимость дальнейшего увеличения соотношения срочных депозитов к кредитам, повышения эффективности использования средств, полученных от других банков и финансовых учреждений, а также обязательств перед Министерством финансов. Низкий показатель по финансовой ликвидности банка указывает на уменьшение сооотношения высоколиквидных активов к совокупным активам.
В общем рейтинге крупных банков «Азия Алянс банк» и «Кишлок курилиш банк» сохранили за собой 4-ое и 13-ое место соответственно.
Несмотря на то, что показатели по финансовому посредничеству и достаточности капитала у «Асака Банка» несколько улучшились, этот банк все еще занимает последнюю строчку в общем рейтинге.
Рейтинг активности малых банков за III квартал 2022 года
Среди 14 малых банков Топ-3 остался без изменений, так в третьем квартале т.г. лидерство удерживают «Даврбанк», «Универсал банк» и «Зираат банк», вновь укрепив свои позиции.
В этом квартале весьма впечатляющий скачок совершил «Тибиси банк», который поднялся сразу на пять строчек в своей группе. В частности, он значительно улучшил показатели по финансовой достаточности капитала (+7) и качеству активов (+6), что свидетельствует об активной работе банка с населением и представителями бизнеса. Анализ показал, что по сравнению с прошлым кварталом коэффициент достаточности капитала банка в 2,3 раза превышает минимальную норму Базельского комитета (норма 0,13). Кроме того, доля проблемных кредитов «Тибиси банка» по сравнению с прошлым кварталом значительно снизилась до 3%, что ниже среднего показателя по банковской системе (5%). Однако результаты рейтинга показывают, что банку следует обратить внимание на эффективность управления и доходность.
В Узбекистане банковская система еще находится в стадии активного развития и готовится к приватизации государственных банков. Долю государства в банковском секторе намечено снизить с текущих 82% до 40% в 2025 году.
Происходящие изменения и рост конкурентной среды в банковской системе свидетельствуют о необходимости дальнейшего развития частных банков, в частности путем поиска инновационных финансовых продуктов и услуг.
Получить полный отчет, методологию и детальную информацию об исследовании, можно по запросу в Центр экономических исследований и реформ.
Сектор по изучению деятельности банковско-финансовой сферы и рынка капитала | тел: (78) 150 02 02 (410)